Ook in een tijd die misschien wel de zwaarste is sinds haar ontstaan, moet die kerk vooral zichzelf blijven. Dat sluit echter het bij de tijd zijn niet uit, maar in, aldus prof. dr. J. Hoek donderdag in Ede. Bron: refdag.nl - Dr. J. Hoek: Kerk moet zichzelf blijven. Citaat:
de kerk moet meebewegen met de tijd, „omdat ze bij de mensen wil blijven”, aldus dr. Hoek. „Zoals Paulus de Joden een Jood en de Grieken een Griek was, zo moeten wij voor de 21e-eeuwers een 21e-eeuwse kerk zijn.”
Volgens de hoogleraar is „in vormen heel verschillend optreden” alleen mogelijk vanuit een „scherp zicht op de kern. De kerk moet niet in het onzekere verkeren over haar eigen identiteit. Ze weet zich allereerst aan de Bruidegom verbonden, ziet Hem naar de ogen en staat daarom vervreemd in de wereld.” Hij stond daarom uitgebreid stil bij de vier klassieke wezenskenmerken van de kerk: eenheid, heiligheid, apostoliciteit en katholiciteit.
Precies, vormen horen uitvloeisel te zijn van de kern. En de kern is niet de mens, maar God. Daarom hoort Gods Woord altijd centraal te staan, ook in de manier waarop je werkt, evangeliseert en de eredienst inricht.
De spreker wees er verder in aansluiting bij dr. W. Verboom op dat de Drie Formulieren van Enigheid twee brandpunten van kerk-zijn benoemen. „In de eerste plaats wordt de kerk door God vergaderd. Het kerkvergaderend werk van Christus, zoals dat voortvloeit uit het verkiezend welbehagen van God, gaat vooraf aan het samenkomen van de gelovigen.”
Exact, het begint allemaal bij God! Ook voordat mensen tot bekering komen, begint God eerst te werken met Zijn Woord en Geest. Wonderlijk! En dan schakelt Hij onze verantwoordelijkheid in. Spannend!
En verder: de kerk is een geloofszaak ! Als alle kerken die trouw willen staan op Schrift en Belijdenis zich dat zouden realiseren, zou kerkelijke eenheid ook niet meer zo moeilijk zijn.
Het bestaan van een gemeente of kerk is niet afhankelijk van gelovigen die bij elkaar te komen. De kerk is er al voordat wij er zijn. Gods opzoekende liefde gaat vooraf aan ons zoeken, vinden en belijden.”
< Vorige | Volgende > |
---|